Nanešťastie, ani Prievidzi sa nevyhýba smutný fenomén s označením vandalizmus. Ľudia bez akýchkoľvek morálnych zábran sa z nepochopiteľných príčin dopustili poškodenia priestorov piaristického kostola. Piaristickí pátri nám vysvetlili, čo sa vlastne stalo a aké opatrenia museli prijať. Polícia nám zas prezradila možné tresty pre páchateľov vandalizmu, ktorí by boli usvedčení.
Kostol Najsvätejšej Trojice a nanebovzatia Panny Márie, jedna z najkrajších barokových stavieb v strednej Európe. Stavba chrámu, známeho aj ako piaristický kostol, sa začala ešte v roku 1666 a dokončená bola takmer o sto rokov neskôr. Piaristický kostol patrí medzi dominanty mesta Prievidza a denne ho navštevujú stovky ľudí, ktorí vo svätých priestoroch chcú nájsť chvíľku pokoja. Ani to však pre istých ľudí nebolo prekážkou a kostol sa stal obeťou nezmyselného vandalizmu. Vandalizmus je, bohužiaľ, v našom meste veľmi rozšírený, preto je dôležité, aby sa naň poukazovalo a spoločnosť bola na tento problém upozorňovaná.
Drobné nepríjemnosti prerástli do skutočného vandalizmu
„Z nástenky pred kostolom, kde sú vyvesené naše liturgické oznamy a tiež oznámenia o zosnulých z Prievidze a okolia, pravidelne niekto strhával tieto oznamy a oznámenia,“ opisuje páter Michal Paluch, ako sa to celé začalo.
Nástenka pred kostolom je miesto, kde sa cez deň zhromaždí naozaj veľké množstvo ľudí, pretože sa informujú, či v ten deň niekto nezomrel, prípadne kedy a kde sa daný pohreb uskutoční.
Veriaci sa začali pátrom sťažovať, že niekto tieto oznamy strháva deň nato, ako tam daný oznam zavesili. Avšak vandalizmus nezostal len pri tomto, ale stupňoval sa. „Čo sa týka predsiene kostola, ktorá býva otvorená počas dňa na to, aby sa ľudia mohli pomodliť v chráme, sa nám stalo viac nepríjemností – rozbité sklo, „načúrané" v sväteničke, zaberanie tohto priestoru bezdomovcami, ktorí boli občas nepríjemní a dotieraví voči ľuďom, ktorí sa prišli pomodliť,“ pokračuje páter Michal.
Pre ľudí, ktorí sa tam chcú behom dňa prísť pomodliť či len tak stráviť čas v Božej prítomnosti, je to určite veľmi nepríjemné. Samozrejme, že tieto nepríjemnosti ľudí odrádzali od toho, aby tam cez deň vôbec vstúpili.
Piaristi museli reagovať
„Po týchto incidentoch bolo samozrejmé, že sa museli prijať opatrenia, aby sa podobným činom zabránilo. Toto všetko nás priviedlo k tomu, aby sme sa začali venovať tejto problematike. Riešením bolo zavrieť kostol úplne počas dňa – čo by ale znamenalo zobrať možnosť tým, ktorí prichádzajú na krátku modlitbu a stíšenie do predsiene kostola a lurdskej kaplnky počas zhonu dňa.“
Toto riešenie bolo len dočasné, ale aspoň na určitú dobu účinné. Bolo jasné, že tento problém sa bude musieť riešiť iným spôsobom ako zatvorením dverí. „Po dlhšom zvažovaní sme prijali opatrenie v podobe bezpečnostných kamier, ktoré nám tieto priestory monitorujú a zaznamenávajú. Zatiaľ sa nám to osvedčilo, keďže si tieto priestory pomocou mobilnej aplikácie dokážeme prezerať aj počas dňa odkiaľkoľvek, staráme sa o to, aby sa v tých priestoroch nezdržiavali bezdomovci."
„Viackrát už sme boli za nimi - vidiac ich na kamere, že sa tam zdržujú, vysvetľujúc im, že ten priestor slúži na krátku modlitbu, a nie na vysedávanie. Samozrejme, že sa pokúšajú vrátiť na druhý deň, čiže nie každý pochopí na prvýkrát, ale postupne vidíme, že prichádza ovocie, keďže oni si to aj medzi sebou povedia, že u piaristov v predsieni nemajú zelenú na okupovanie."
Pátri sa museli vysporiadať s viacerými nepríjemnými situáciami, vrátane takých, ktoré môžu znieť až vtipne, no v skutočnosti sú za hranou slušného chovania. „V jednom prípade sa nám takto naposledy na dve hodiny usalašila jedna bezdomovkyňa v lurdskej kaplnke, po tom, ako sme ju vyprevadili, zanechala za sebou vyčúranú mláku. Práve to je dôvod, prečo to musíme riešiť, aby sme im nedovolili podobné veci nielen z úcty k chrámu, ale aj kvôli úmyslu, pre ktorý zostáva kostol otvorený."
Piaristický kostol pritom zažil viacero nepríjemných incidentov aj predtým, ako sa začali odohrávať nedávne prípady vandalizmu. „Občas sa stávalo, že niekto chcel byť zaujímavý aj počas sv. omše," spomína páter Michal. „Raz mi prišiel jeden chlapík k blízkosti ambóny počas kázne a nahlas mi začal vykrikovať, že si vymýšľam, hovorím sprostosti a podobne. Hneď bol odvedený duchaplným veriacim von z kostola a následne riešený mestskou políciou, ktorá už viackrát u nás zasahovala, keď niekto narúšal liturgiu alebo aj dotieravo otravoval veriacich vychádzajúcich z kostola."
Podobné nepríjemnosti sú v chráme neprípustné. Páchatelia, ktorí sa v nedávnej dobe dopustili podobných skutkov, však vyviazli bez trestu. „Keďže všetky vážnejšie prípady sa udiali ešte pred nainštalovaním kamier, nedokázali sme nikoho prichytiť pri čine, a teda sme len vždy riešili dôsledky a spôsobené škody."
Ak by sa ale incident zopakoval dnes, vinník by také šťastie nemal. K jeho dolapeniu by mali výraznou mierou prispieť spomínané bezpečnostné kamery, ktoré môžu polícii poskytnúť dôkaz potrebný na usvedčenie páchateľa.
Páchateľom hrozí aj väzenie
Kpt. Ing. Daniela Preťová z Okresného riaditeľstva PZ v Prievidzi pre Cool School uviedla, že páchateľovi by v prípade dokázania viny mohol hroziť aj niekoľkoročný pobyt vo väzení. „Z pohľadu priestupkového zákona by sa mohlo jednať o priestupky podľa § 47, § 49 alebo § 50 zákona o priestupkoch č. 372/1990 Zb. V prípade preukázania niektorého z uvedených priestupkov by páchateľovi mohla hroziť pokuta od 33 eur do 331 eur, záleží od konkrétneho spáchania priestupku. Z pohľadu Trestného zákona by sa mohlo jednať o trestný čin podľa § 364 výtržníctvo Trestného zákona č. 300/2005 Z. z., za ktorý by v prípade preukázania viny mohol páchateľovi hroziť trest odňatia slobody až na tri roky."
„Nie je však vylúčené, že konanie páchateľa by mohlo naplniť znaky aj iného priestupku alebo trestného činu, to by už záležalo od skutku, ktorý by páchateľ vykonal, vopred sa skutok kvalifikovať nedá a tiež môžu počas vyšetrovania vyjsť najavo ďalšie skutočnosti, ktoré sú pre kvalifikovanie skutku dôležité."
Kpt. Ing. Preťová tiež upozorňuje na to, že ak by ste boli svedkom podobného činu, okamžite by ste o tom mali upovedomiť políciu. „Takéto konanie páchateľa je potrebné ihneď oznámiť polícii na známe telefónne číslo 158."
Páter Michal dúfa, že zvíťazí zdravý rozum a ľudia sa prestanú pokúšať o páchanie škody v priestoroch, ktorú slúžia ľuďom hľadajúcim pokoj. „Myslím, že každý triezvo zmýšľajúci chápe, že takéto správanie nemôžeme tolerovať v kostole ani počas liturgie, ani počas dňa v predsieni. Verím, že opatreniami, ktoré sme prijali, sa nám tomu podarí predísť."
Text: Mária Mondočková a Adrián Mečiar
Foto: Páter Michal Palúch, smato.sk, trencinregion.sk
Comments